KEHOP-1.2.0 Projektnyitó rendezvény

A KEHOP-1.2.0-15-2016-00012 kódszámú „Klímastratégia kidolgozása, éghajlatváltozási platform létrehozása Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében” című projekt nyitó rendezvénye 2017. január 24-én megrendezésre került.

A rendezvényen Seszták Oszkár elnök úr köszöntötte a résztvevőket. Az Osztrák Köztársaság tiszteletbeli konzulja, Dr. Barabás László ismertette a német önkormányzatok klímavédelemre vonatkozó intézkedéseit, tevékenységeit.  Szabó Zsolt fejlesztés- és klímapolitikáért valamint közszolgáltatásokért felelős államtitkár tájékoztatta a jelenlévőket a KEHOP klímavédelmi célú fejlesztési irányairól és az energetikai célú pályázati lehetőségekről a klímavédelem szolgálatában. Az államtitkárság szakmai támogatásáról biztosította a résztvevőket. A projekt megvalósításában konzorciumi partnerként résztvevő Integráció a Minőségi Fejlesztésért Alapítvány alapítója, Szuhóczky Gábor előadása során bemutatta a környezettudatosság és az energianövények kapcsolatát. A Klímabarát Települések Szövetsége képviseletében, Dr. Czira Tamás, klímavédelmi és fenntarthatósági szakértő ismertette a megyei klímastratégiák kidolgozását megalapozó módszertant.  Rozinka Zsolt Illés, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Nyíregyházi Járási Hivatal Környezet- és Természetvédelmi főosztályának vezetője a klímaváltozás hatásairól beszélt a megyei levegőminőség vonatkozásában. A zéró hulladéklerakás klímaváltozással kapcsolatos pozitív hatásait fejtette ki Barta István, a Bio-Genezis Kft. ügyvezető igazgatója. Az előadások zárásaként Insticei Zoltán, projektmenedzser, az ENEREA Kft. ügyvezetője áttekintést adott a non-profit szervezetek lehetőségeiről a szemléletformálásban.

Az előadásokat követően kerekasztal–beszélgetésre került sor a Megyei Éghajlatváltozási Platform tagjaival, mely keretében megkezdődött a stratégiai irányvonalak és prioritások kijelölése. Az elhangzottak alapján a készülő Megyei Klímastratégiában nagyobb hangsúly kerülhet a megyei vízgazdálkodás hatékonyságának növelésére, a helyi erőforrások hatékonyabb felhasználására, a hulladéklerakás- és égetés problémájának kezelésére.

A projekt megvalósításának következő állomásai a megyei workshopok, figyelemfelhívó akciók lesznek.