Alma: kötik az ebet a huszonöt forinthoz

Mint ahogy arról korábban már beszámoltunk, megyénkben egymást érik a gazdatüntetések az ipari alma alacsony felvásárlási ára miatt. Ez nem véletlen, hiszen Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található az országos termőterület jelentős része.

 

A múlt héten Anarcson gyűltek össze a gazdák, most kedden pedig Vásárosnaményban folytatódott a demonstráció: az osztrák tulajdonban lévő Austria Juice központi üzeménél tiltakoztak az almatermesztők, akik megalázónak és nevetségesnek titulálták a 13 forintos léalma felvásárlási árat.

A tüntetésekről mi is beszámolt: a gazdák végre összefogtak, és nem hajlandóak 25 forintos felvásárlási ár alatt bevinni az ipari almát.

Dr. Nagy István, Magyarország agrárminisztere is állást foglalt az ügyben. Kifejtette: a magyar kormány mindenben támogatja a szabolcsi gazdákat.

Szerdán a megyei almatermesztőket képviselő delegáció le tudott ülni Klaus Müllerrel, az Austria Juica termelési igazgatójával, aki csupán annyit tudott biztosítani: a 13 forintos felvásárlási árat 15 forintra emelik. A MAGOSZ elnöke, Jakab István által vezetett delegáció azonban továbbra is ragaszkodott a gazdák anyagi érdekeit szem előtt tartó 25 forintos árhoz, így végül nem született hosszú távú megállapodás.

Sms-t kapott a gazda

Lapunkat megkereste id. Abonyi Ferenc. Az eperjeskei gazda a hét harmadik napján, azaz szerdán kapott egy sms-t az Austrai Juice-tól. A rövid szöveges üzenet tartalmát változtatás nélkül közöljük. „JH:AUSTRIA JUICE Hungary Kft. Ipari alma ar 2018. 08. 23-tol: hagyományos nettó 15 forint, RE fajta nettó 18 forint”.

– A telefonom szerdán délután, 17 órakor csörrent egyet, ekkor kaptam meg az Austria Juice felvásárlási ajánlatát sms-ben. Eszerint a hagyományos léalma árát 13 forintról 15 forintra emelték, a rezisztens fajtákét pedig 18-ra. Tavaly lefagyott az összes almám, nem volt profitom. 26 hektáron termesztek bioalmát, ezt most negyven forintért veszik meg, Csengerben pedig csipsznek 90-ért. Ez lehet, hogy jól hangzik, de tavaly jóval magasabb árakkal indult el az Austria Juice – mondta lapunknak id. Abonyi Ferenc.

Máshol ez nem így működik

Hozzátette: az előzetes szerződésekkel éppen az a baj, hogy a beszállítási időt ugyan meghatározza a felvásárló cég, ám a felvásárlási árat nem.

Erről id. Abonyi Ferenc úgy fogalmazott: a boltból sem lehet elvinni a növényvédő-szert úgy, hogy majd a felvásárlási ár megállapítása után fizetek. – Ez Olaszországban vagy Németországban nem így működik, hiszen ott a felvásárlási árról már az év elején megállapodnak a felek. Hogy mi a véleményem a termelői tulajdonban lévő feldolgozóüzemről? Azért nem látom túl sok értelmét, mert a sűrítmény úgy is a külföldi cégnél köt majd ki…

– Tarnavölgyi Gergely –

Forrás: Szon.hu