Kalózok a Tiszán

Egész pontosan PET-kalózok. A PET Kupa egy kiváló civil kezdeményezés, mely úgy küzd a Tiszán rendszeressé váló szennyezésáradat ellen, hogy közben a résztvevők életre szóló kaland részesei lehetnek. Nem volt ez ma sem másként a Vásárosnamény és Tiszaszalka közötti Tisza-szakaszon az akcióban.

A PET Kupa nem egy szokványos szemétszedés, ugyanis a PET-kalózok saját készítésű hulladékból eszkábált hajóikon indulnak útnak a folyóparti szeméthegyek felé. A kezdeményezés résztvevői az évek alatt már több tonna szemetet szedtek ki a folyóból, ennek legalább fele aztán újrahasznosításra is került.

Hankó Gergely, a projekt vezetője elmondta, hogy ebben az évben is – a tavalyihoz hasonlóan – az ártéri erdőszakaszt tisztítják meg a vízüggyel közösen. A háromnapos munkát március elsején kezdték. Hankó Gergely szerint a most kitakarítandó szakasz az egyik legsúlyosabban szennyezett része a Tiszának, megközelítőleg egy folyamkilométer bokáig szennyezett palackokkal és egyéb hulladékokkal.

Az így össze- és kiszedett hulladékot a vízügy telepén szétválogatják, bálázzak és ami újrahasznosítható, azt a megfelelő helyre szállítják. Az összes hulladék mintegy fele újrahasznosítható, a fennmaradó rész hulladékkezelő központokba kerül - avat be minket Hankó Gergely, aki egyébként budapesti, foglakozását tekintve a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének az ügyvezetője. A szervezetnek 230 tagszervezete van, jellemzően a környezetvédelem területén tevékenykednek.

A március elsején kezdődött akcióban félszáz önkéntes vesz részt. A nyári programokról szólva Hankó Gergely még elárulta, hogy az Idei PET Kupa már a hetedik a sorban, ebben az évben augusztus 4-én indul és 12-ig tart, az útvonalat a hetekben pontosítják. Ebben az évben már közel 30 hajó jelentkezett be, de biztonsági okokból csak 20 kap startengedélyt.

Éppen ezért akik kimaradnak a folyami PET kupából, azoknak szerveznek egy tavi PET-kupát júniusban a Tisza-tavon.

Az évről évre feltűnő, újabb és újabb szeméthegyeket látva persze felmerül a kérdés, mégis miért csinálják - hisz úgy tűnik, a szemétáradatnak egyelőre nem lesz vége. De a szervezők azt mondják, bíznak abban: ahogy a Tiszának sikerült a ciánszennyezés után talpra állnia, most is meg tud küzdeni a műanyag-áradattal. Látva az összefogást, a lelkes önkénteseket, hihető, hogy sikerülni fog.

 

- FrissMédia -